Tańsze bilety na wydarzenia kulturalne, wystawy, muzea, przejazdy komunikacją publiczną, a nawet wakacje. Na to mogą liczyć rodziny wielodzietne dzięki ogólnopolskiej Karcie Dużej Rodziny. Już dzisiaj w programie uczestniczy 46 instytucji i firm z całej Polski, które rodzinom oferują nawet 40 proc. zniżki.

O Kartę Dużej Rodziny starać może się rodzina z minimum trójką dzieci bez względu na dochód.

Rodzice mogą korzystać z karty dożywotnio, dzieci - do 18 roku życia lub do ukończenia nauki, maksymalnie do osiągnięcia 25 lat. Osoby niepełnosprawne otrzymają kartę na czas trwania orzeczenia o niepełnosprawności. Imienne karty z numerem pesel wydawane są bezpłatnie każdemu członkowi rodziny.

Wniosek o wydanie karty można pobrać ze strony Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej lub odebrać go w Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Lipowej 1. Wypełnione wnioski należy złożyć w GOPS-ie.

Karta oferuje system zniżek oraz dodatkowych uprawnień. Jej posiadacze będą mieli możliwość korzystania z katalogu oferty kulturalnej, rekreacyjnej czy transportowej na terenie całego kraju. Zniżki mogą oferować nie tylko instytucje publiczne, ale również przedsiębiorcy prywatni. Przystępując do programu zyskują prawo do posługiwania się znakiem „Tu honorujemy Ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny”.

W programie uczestniczą już m.in.: Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Narodowe w Gdańsku i w Krakowie, Zamek Królewski w Warszawie, PKP Intercity, Przewozy Regionalne czy sieć supermarketów Alma.

Liczba instytucji i firm, które oferują zniżki rodzinom systematycznie się powiększa. Pełną listę oraz więcej informacji dotyczących karty można znaleźć na stronie rodzina.gov.pl.